Ѓоковиќ во топ форма, со фуриозен старт на турнирот во Рим

1 min read

Новак Ѓоковиќ го победи Аслан Карацев од Русија со 2:0 во сетови 6:3 6:2 и се пласираше во третото коло на Мастерсот во Рим.

Следниот ривал на српскиот тенисер ќе биде подобриот од дуелот во кој се среќаваат Ласло Ѓере (Србија) и Станислас Вавринка (Швајцарија).

Ѓоковиќ ја оправда улогата на фаворит, лесно го скрши отпорот на Карацев. Во првиот сет Русинот беше порамноправен. Но, во продолжение Ѓоковиќ го засили темпото и неговиот ривал немаше решение за ваквата игра на српскиот ас.

По размената на „брејкови“ на почетокот на мечот, пресуден беше осмиот гем во кој српскиот тенисер успеа да му го одземе сервисот на противникот, а потоа беше сигурен на свој сервис и го реши првиот сет во своја корист, 6:3.

Во вториот сет играта на Ѓоковиќ беше уште подобра, се чинеше дека играше со половина сила. Експресно со два „брејка“ доаѓа до предност од 4:0.

Карацев од третиот обид успеа да го добие гемот на свој сервис и со тоа ја прекина серијата на Србинот. Новак потоа се концентрираше на својот сервис и рутински до крајот ја одработи задачата.

Во другите мечеви: Димитров – Накашима 2:0, Грикспор – Баез 1:2, Шварцман – Кецмановиќ 2:1, Нарди – Нори 0:2, Руусувуори – Гарин 0:2.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Средба Лајчак – Чавушоглу околу актуелната состојба во регионот

Следно

Откриени деталите од тајниот договор: Најтажната принцеза против своја волја останува во палатата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian