Чешка ја замени Русија во Советот за човекови права на ОН

1 min read

Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) ја избра Чешката Република да ја замени Русија во Советот за човекови права, со 157 гласа „за“ и 23 воздржани.

Мандатот на Чешка започнува во вторник и истекува на 31 декември 2023 година. Таа беше единствениот кандидат најавен да ја замени Русија, објави Си-Ен-Ен.

Генералното собрание на ОН на 7 април гласаше за суспендирање на Русија од Советот за човекови права со 93 гласа за, 24 против и 58 воздржани.

Во нацрт-резолуцијата на 7 април, Генералното собрание на ОН рече дека Генералното собрание „ќе ги суспендира правата за членство во Советот за човекови права на член на Советот кој врши грубо и систематско кршење на човековите права“.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО: На Нетфликс пристигнува серијата „ 42 Days of Darkness“, инспирирана од вистински настан

Следно

Хрватска го поддржува влезот на Бугарија во шенген зоната, вели хрватскиот Министер за внатрешни работи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian