Цариград се вмеша во јурисдикцијата на СПЦ, смета српски верски аналитичар

1 min read

Српскиот експертот за верски прашања д-р Јован Јањиќ по повод соопштението на Вслеленската патријаршија, како што пренесува Танјуг, „укажува дека таканаречената Maкедонска православна црква не е признаена од ‘Вселенската патријаршија’, туку од Цариградската патријаршија, која е само прва по ранг меѓу сите помесни православни црвки во светот“.

Во изјавата за српската новинска агенција Јањиќ нагласува дека со својата одлука Цариградската патријаршија  се вмешала во јурисдикцијата на Српската православна црква со оглед на тоа што таа не ѝ е мајка црква на Охридската архиепископија, поради што, смета Јањиќ, не може да ѝ даде автономија или автокефалност.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Во светот на Марвел: Синот на Ким Кардашијан и Канје Вест го прослави својот трети роденден

Следно

Во регионот на Харков пронајдени тела на 44 цивили, соопштија украински регионални власти

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian