Бугарски медиум: Скандал! Скопје ѝ ја украде бугарската Охридска архиепископија на Бугарија

1 min read

Светиот Синод на Вселенската патријаршија, Патријархот Вселенски г. г. Вартоломеј, со одлука на денешната средба се отстранува повеќедецениската шизма наложена врз нашата древна Охридска Архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ, но бугарски медиум пишува дека тоа е скандал.

Признавањето на црквата „Охридска архиепископија за независна“ е предавство на националните интереси на Бугарија и е штетно за бугарската кауза во Македонија, кажа во минатото бугарскиот историчар проф. Божидар Димитров.

Бугарски „Епицентар“ пишува дека ова е нож во задниот дел на Бугарската православна црква за која Охридската архиепископија е дел од историскиот и духовен простор, како што беше објавено во нивната статија.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Борба за Влае: Собираме потписи против бетонизацијата

Следно

ФОТО: Шампионски со Динамо, Ристовски во тимот на колото во Хрватска

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian