Борусија Дортмунд го претстави наследникот на Халанд

1 min read

Поранешниот фудбалер на Салцбург, Карим Адејеми е нов играч на Борусија Дортмунд. Тој пристигнува како замена за Ерлинг Халанд кој денеска го засили Манчестер Сити.

Адејеми потпиша за 30 милиони евра, а уште 2,5 како бонуси во договорот.

– По Никлас Зиле и Ник Шлотербек, добивме уште едно возбудливо засилување. Тој е момче кое има голема почит кон овој клуб, срцето уште од мали нозе му чука во „црно-жолтите“ бои, а одби неколку силни понуди само да заигра за Борусија Дортмунд – рече спортскиот директор на Борусија, Себастијан Кел.

Адејеми има договор до 2027 година со „милионерите“. Во дресот на Салцбург оваа сезона на 42 натпревари постигна 23 гола и запиша осум асистенции.

Своевремено беше дете на Баерн, што на почетокот имаше посебно значење за него бидејќи е роден во Минхен, но не остана долго во тој дрес. Во Унтерахинг се пресели на 10 години, бидејќи неговите родители не се договорија со Баерн за условите за соработка.

Официјално: Халанд е нов фудбалер на Манчестер сити

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пахор: Словенија и Хрватска се пријателски земји, партнери и сојузници

Следно

ВИДЕО: На Нетфликс пристигнува серијата „ 42 Days of Darkness“, инспирирана од вистински настан

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian