Белорусија ќе распореди специјалци на границата со Украина

1 min read

Белорусија ќе распореди трупи за специјални операции во три области во близина на нејзината јужна граница со Украина, соопштија вооружените сили додека претседателот Александар Лукашенко разговараше за улогата на ракетите од руско производство во зајакнувањето на одбраната на земјата.

– САД и нивните сојузници продолжуваат да го интензивираат своето воено присуство на државните граници на Република Белорусија, рече началникот на Генералштабот Виктор Гулевич.

-Воспоставената групација се зголеми повеќе од двојно во изминатите шест месеци по квантитет и квалитет. Белорусија, исто така, распоредува противвоздушна одбрана, артилериски и ракетни единици за вежби на запад, рече Гулевич.

Лукашенко рече дека Москва се согласила да му помогне на Минск да произведе ракети слични на Искандер, кои Русија ги користеше во Украина, и дека сака Белорусија да продолжи да ги користи ракетните системи земја-воздух С-400 и С-300 од руско производство.

kurir.mk

Претходно

Митрески: ВМРО-ДПМНЕ не знае каде тера во Собранието, блокада без компас на штета на државата

Следно

ВИДЕО: Трајковски со нов македонски рекорд во скок во далечина во Лимасол

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian