Шефот на австриската дипломатија утре доаѓа во Скопје

1 min read

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе биде домаќин на сојузниот министер за европски и меѓународни работи на Република Австрија, Александер Шаленберг, кој е ќе престојува во еднодневна работна посета на Република Северна Македонија.

Покрај средбата со Османи, министерот Шаленберг ќе оствари средби и со претседателот на државата, Стево Пендаровски, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, како и со други високи државни и политички претставници од земјава.

Како што соопшти МНР, во фокусот на разговорите на Османи и Шаленберг ќе биде евроинтегративниот процес на нашата земја, состојбите во регионот, како и билатералната соработка со акцент на економијата.

Соговорниците ќе се осврнат и на политичко-економските реперкусии врз Европа, како последица на руската инвазија на Украина, како и на мултилатералната соработка, со акцент на претстојното претседавање на Република Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Совршени, а им успеваат и на почетниците: Евтини воздушести крофнични од само 2 состојки

Следно

Адидас пријави пад на профитот од речиси 40 отсто: Што всушност се случува?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian