Палатата најави: Ќе бидат прикажани досега невидени фотографии од младоста на кралицата Елизабета

1 min read

Досега невидени фотографии од британската кралица Елизабета од младите денови, пред таа да стапи на престолот, ќе бидат прикажани во новиот документарец кој ќе се емитува на крајот на овој месец, соопштија вчера од Бакингемската палата за Би-Би-Си.

Телевизиската програма на 29 мај за време на која ќе се емитуваат делови од домашни снимки од кралицата додека била принцеза, од нејзината приватна збирка, ќе бидат најава на прославата за 70 години од нејзиното владеење.

„Овој документарен филм го отвара погледот во многу интимна страна на кралското семејство, која ретко можеме да ја видиме, прекрасно е што ќе биде споделен со јавноста по повод нејзиниот платинес јубилеј“, изјави уредниот на Би-Би-Си задолжен за историските снимки на Симон Јанг.

Продуцентите погледнале повеќе од 400 филмови, вклучувајќи ги и снимките на државните настани, а преслушале и повеќе од 300 кралски говори, изјавија од Би-Би-Си.

Меѓу сликите може да се најде и таа на кралицата Елизабета како со насмевка го покажува прстенот кој и го дал принцот Филип, кој почина минатата година на 99 години, пред веридбата да стане јавна.

Кралицата Елизабета Втора има 96 години.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Албанските демократи ќе бидат дел од процесот за избор на нов претседател на земјата

Следно

Путинова Русија е блиску до фашизмот од Втората светска војна, вели политикологот Вангелов

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian