И Романо потврди: Халанд е нов фудбалер на Манчестер сити!

1 min read

Денеска главна тема е норвешката гол-машина Ерлинг Халанд кој според најавите ќе ја напушти Германија, односно Борусија Дортмунд, и наскоро се пресели во Англија да потпише за Манчестер сити.

Од вчера започнаа гласините дека Халанд сигурно доаѓа во Премиер лигата, во текот на денешниот ден тоа го објави и „Атлетик“.

А сега и добро информираниот италијански новинар Фабрицио Романо ги информира фановите дека Норвежанецот постигнал договор со „граѓаните“.

– Ерлинг Халанд во Манчестер сити. Халанд ги помина лекарски прегледи како нови играч на Манчестер сити денеска, тој се врати во Дортмунд. Ќе биде ОФИЦИЈАЛНО оваа недела.

Манчестер сити му соопшти на Дортмунд дека ќе ја активира ослободителната клаузула (поблиску до 60 милиони од 75 милиони евра) за неколку часа – објави Романо на својот Твитер профил.

Халанд (кој ќе потпише договор со Сити до јуни 2027 година) сакаше овој трансфер да се реализира оваа недела да се збогува со фановите на Дортмунд на најдобар можен начин.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | „Бесмртен полк“ во Србија, луѓето со руски знамиња упатија порака: „Да живее Русија, да живее Путин“

Следно

ВИДЕО | Сама ги вбризгала филерите: Анастасија е сопственичката на најголемите образи на светот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian