Зеленски со црно-бела видео порака за Денот на победата: „Никогаш повеќе? Обидете се да ѝ кажете на Украина“

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска, на денот кога Европа го слави Денот на победата над нацизмот, објави црно-бело видео снимено во разурнатиот град Бородјанка, во непосредна близина на Киев, што беше целосно уништен во руската инвазија.

Во драматичното видео, Зеленски повлекува паралели меѓу борбата на Украина против руската инвазија и борбата против фашизмот и нацизмот во Втората светска војна и вели: „Никогаш повеќе? Обидете се да ѝ кажете на Украина“.

kurir.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалниците од СДСМ немаа проекти, не ги довршија ниту проектите започнати од ВМРО-ДПМНЕ

Следно

Нов рекорд на 6тото издание на HALKECO Skopje RUN 10km!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian