Американската амбасадорка се врати во Киев

1 min read

Вршителот на должноста амбасадор на САД во Украина, Кристина Виен и група американски дипломати денеска се вратија во амбасадата во Киев, првпат од 24 февруари, кога започна рускиот напад врз Украина.

Американската амбасада во Киев беше затворена кон средината на февруари поради загриженост од руската воена интервенција, потсетува Си-Ен-Ен.

Мала група американски дипломати потоа беше префрлена во западниот украински град Лавов, пред да се пресели во Полска и повремено да се враќаше во Украина.

Меѓутоа, на 24 февруари САД ги суспендираа дипломатските служби во Лавов, додава Си-Ен-Ен.

kurir.mk

Претходно

Ретроградниот Меркур почнува на 10 мај: Овие 4 знаци мора да внимаваат, им пристигнува цунами!

Следно

Суперлига: МЗТ се израмни со Пелистер, „металците“ ја решија енигмата ТФТ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian