ВИДЕО: УФЦ борец ја загуби титулата поради 230 грама

1 min read

Чарлс Оливеира (32) остана без УФЦ титулата и пред да влезе во октагонот. Познатиот борец падна на официјалното мерење пред настаните на „УФЦ 274“.

Така тој стана првиот борец во историјата на оваа организација кој ја загубил титулата бидејќи паднал на мерењето на вага.

На Оливеира му требаше многу време да дојде на мерење, а кога се појави беше потежок од дозволеното точно 230 грама.

Станува збор за борбата за шампионскиот појас во лесна категорија, границата беше 70 килограми.

По еден час пад, тој доби предност да ги загуби вишокот килограми и да се обиде да помине успешно вагата, но повтореното мерење го донесе истиот резултат.

Остана без титула, а работите се искомплицираа. Ќе се бори со Џастин Гејџи, а дотогаш лесната категорија нема да има шампион.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рама го повика СПАК да почне истрага против Бериша, Мета и судии и обвинители

Следно

ФОТО | Внукот на Ѓорге Иванов го прослави својот прв именден

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian