ВИДЕО: Брансон и Дончиќ го водеа Далас до победа против Феникс

1 min read

Првата победа во полуфиналната плеј-оф серија во Западната конференција ја запишаа Маверикси на домашен терен со 103:94 против Феникс.

Тимот од Тексас со овој триумф ја намали предноста на ривалот на 2:1, па во следниот натпревар пред своите навивачи ќе има шанса да дојде до израмнување во серијата.

Најефикасен во победничкиот тим беше Џејлен Брансон со 28 поени, а најблиску до него беше Лука Дончиќ со коша помалку, Словенецот имаше и 13 скокови и девет асистенции.

На спротивната страна кај Санси Џеј Краудер се истакна со 19 поени, следен од Девин Букер кој запиша 18.

И Филаделфија намали во серијата против Мајами, најмногу благодарение на Денис Грин и Тајрис Макси со по 21 поен, а по повредата се врати Џоел Ембид кој имаше „дабл-дабл“ учинок од 18 поени и 11 скокови.

НБА плеј-оф, резултати –

Филаделфија – Мајами 99:79 (1:2)
Далас – Феникс 103:94 (1:2)

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ОЈО: Тројца лекари од Струга обвинети за тешки дела против здравјето на луѓето

Следно

Сара Павловска со безглутенски десерт: Чоколадна сирова торта

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian