Русија во војната во Украина загубила повеќе од 25.000 војници

1 min read

Вкупните загуби на Русија во војната против Украина надминаа 25.000 војници, соопшти денеска Генералштабот на украинските вооружени сили.

Според украинскиот Генералштаб, уништени се 1.122 тенкови, 2.713 оклопни борбени возила, 509 артилериски системи и 84 системи за противвоздушна одбрана.

Исто така, се тврди дека се уништени 199 авиони, 155 хеликоптери, 155 бродови и чамци, 341 беспилотни летала и 90 крстосувачки ракети.

kurir.mk

Претходно

Слободен печат дојде до вештачењето за Веапоска: Додека не паднала во шок, лекарите не се интересирале зошто крвари

Следно

Кривична за малолетник кој незаконски откупувал отпад

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian