Кривична за малолетник кој незаконски откупувал отпад

1 min read

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 17-годишен малолетник од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад”, казниво по член 230 став .3 од Кривичниот законик.

Во текот на 2022 година на импровизиран пункт – отпад, кој што се состоел од две комби возила без регистарски ознаки и без означена фирма и дозвола од Министерството за животна средина и просторно планирање за вршење на дејност, вршел откуп на секундарни суровини- отпад, старо железо, метални предмети на тротоар на ул.,,Максут Садик” односно на ул.„376″. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Русија во војната во Украина загубила повеќе од 25.000 војници

Следно

ВИДЕО: Мирчевски стрелец, ТСЦ Бачка Топола во трка за Европа

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian