Верешчук: Евакуирани се 50 лица од Азовстал

1 min read

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук денеска изјави дека 50 жени, деца и постари лица се евакуирани од фабриката за челик Азовстал во Мариупол.

Таа истовремено ја обвини Русија дека постојано го крши локалниот прекин на огнот и додаде дека евакуацијата е исклучително бавна поради тоа.

Во размената со Русија вратени се 41 затвореник.

– Русија предаде 41 затвореник, меѓу кои 28 војници во размената на затвореници со Украина, изјави денеска вицепремиерката Верешчук.

Таа на Телеграм напиша дека и е „особено драго што меѓу оние кои се вратени во Украина е и високиот претставник на Украинската православна црква“. (МИА)

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | „МВР – нашиот прозорец кон светот“: Спасовски објави шестминутно видео за неговите успеси

Следно

Македонија има европски шампион во Велнес-Фитнес за 2022 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian