СТРАОРНИ СЦЕНИ ОД МАДРИД – силна експлозија во центарот на градот, причината вистинска мистерија (ВИДЕО)

1 min read

Најмалку 17 лица се повредени, од кои повеќето лесни повреди, во силна експлозија што потресе четирикатница која се реновира во центарот на Мадрид, соопштија шпанските власти, а спасувачките тимови трагаат по луѓе кои се потенцијално заробени во урнатините, пишува Ројтерс.

Четири лица се пренесени во болница, од кои едно е во тешка состојба, изјави градоначалникот на Мадрид, Хозе Луис Мартинез-Алмеида, додавајќи дека причината се уште не е јасна. „Се правеа некакви работи во зградата“ во луксузната населба Саламанка каде што се случи експлозијата, рече тој.

„Пожарникарите се внатре и ја проверуваат структурата на зградата и да утврдат дали може да има повеќе луѓе“, изјави тој за ТВ каналот Телемадрид.

Портпаролката на службата за итни случаи, Гема Мартин, рече дека училиштето спроти зградата не е оштетено и дека нема потреба да се евакуираат децата.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Твитерџиите ја сотреа: Амбер нема свои зборови, користи филмски реплики на сведочењето

Следно

Ограбена аптека во Карпош

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian