Марин: Финска наскоро ќе ја донесе одлуката за пристапување кон НАТО

1 min read

Одлуката за приклучување на Финска во НАТО се очекува да биде донесена во блиска иднина, најави денеска финската премиерка Сана Марин, пренесе Тасс.

-Мислам дека одлуката за влез во НАТО ќе биде донесена во блкиска иднина, рече Марин во интервју за јапонскиот деловен дневен весник „Никеи“ пред нејзината посета на Јапонија.

Според Марин, Финска „не може да ги задржи односите со Русија како порано, поради руската воена операција во Украина“, наведе Тасс.

kurir.mk

Претходно

Петровска: Заслужува поголемо внимание улогата на комисиите за помилување на министерството за правда и на Претседателот

Следно

Ќе има пункт за дарување коскена срцевина на трката Халк еко „Скопје трча 10 км“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian