Германија испраќа самоодни хаубици во Украинa

1 min read

Германија ќе испрати седум самоодни хаубици во Украина, соопшти денеска германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.

Неодамна и Холандија вети дека ќе испрати пет хаубици во Украина како помош во одбраната од руската инвазија. Соединетите Американски Држави соопштија дека повеќе од 90 отсто од ветените хаубици веќе се во Украина.

Германската армија следната недела ќе започне со обука на украински војници во Германија за ракување со артилериско оружје, изјави Ламбрехт за новинарите во словачкиот град Слиац каде што денеска ќе се сретне со холандскиот министер за одбрана.

kurir.mk

Претходно

ЕУ планира да ја санкционира и љубовницата на Путин: Забрана за патување и замрзнување на имотот

Следно

Со богата програма Кисела Вода вечерва ќе го одбележи патронот на општината

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian