ЕП 2022: Сите мечеви од прелиминарната фаза Македонија ќе ги игра во ист термин

1 min read

Денеска Европската ракометна федерација (ЕХФ) ги објави термините во кои ќе се играат натпреварите на следниот континентален собир во женска сениорска конкуренција кој ќе се одржи од 4-20 ноември 2022 година во Словенија, Црна Гора и Македонија.

Како што е познато нашата најдобра селекција мечевите од прелиминарната рунда ќе ги игра во Скопје во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во групата „Ц“ со Франција, Холандија и Романија.

Како што објави ЕХФ, сите три натпревари Македонија ќе ги игра од 18.00 часот, а термините за вторите мечеви е 20.30 часот.

Избраничките на селекторот Љубомир Савевски ќе стартуваат против Французинките на 5 ноември, два дена подоцна ривали се Холаѓанките, а на 9 ноември се соочуваат со Романките.

Термините и распоредот на натпревари за ЕП 2022 можете да ги погледнете на официјалниот веб сајт на ЕХФ

ЕХФ додава дека ова ЕП за жени ќе биде последното со 16 репрезентации, а следното Европско во 2024 во Австрија, Унгарија и Швајцарија ќе учествуваат 24 репрезентации.

Разговор со Љубомир Савевски: Мора да направиме спој на младост и искуство во репрезентацијата

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Курти во официјална посета на САД

Следно

Мадона бара средба со папата Франциско: Јас сум добар католик, трипати ме одбија!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian