Зеленски и Нафтали Бенет разговарале за „скандалозните и неприфатливи“ изјави на Лавров за антисемитизмот

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека разговарал со премиерот на Израел Нафтали Бенет за „скандалозните“ изјави на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој рече дека нацистичкиот лидер Адолф Хитлер имал еврејска крв.

Зеленски на Твитер напиша дека на Бенет му го честитал Денот на независноста на Израел, го информирал за текот на борбата против Русија, како и за критичната ситуација во Мариупол.

Подоцна, во вечерното обраќање, тој наведе дека со Бенет разговарале и за „скандалозните и целосно неприфатливи изјави“ на Лавров.

Русија постојано повторува дека со „специјалната воена операција“, како што ја нарекува инвазијата на Украина, сака „денацификација“ на Украина, почнувајќи од нејзиното раководство. Но, честопати е потенцирано дека Зеленски и самиот е Евреин. Запрашан за ова претходно, рускиот министер за надворешни работи рече: Па, кога ќе речат: „Како може да постои нацификација ако сме Евреи?“ Според мене, Хитлер исто така имал еврејско потекло, така што тоа не значи апсолутно ништо. Веќе некое време слушаме од еврејскиот народ дека најголемите антисемити биле Евреи“.

Западните лидери ја осудија изјавата како невистинита и апсурдна.

Изјавите на Сергеј Лавров предизвикаа жестока реакција од Израел. Шефот на дипломатијата на земјата ги нарече „непростливи и скандалозни“, додавајќи дека „Евреите не се убивале сами себе во Холокаустот“.

kurir.mk

Претходно

Пендаровски: Македонскиот јазик е наше основно човеково право, право на самоопределување и самоизразување

Следно

Општина Центар ќе дава најмногу 3.000 денари за купен велосипед, е-тротинет или е-велосипед

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian