Центарот на Скопје блокиран за сообраќај

1 min read

Километарски колони на возила кај трговскиот центар „Рамстор“ – вака изгледа центарот на Скопје попладнево. 

Причината е што поради протест на вработените во Управата за матични книги блокиран е дел од центарот за сообраќај, токму во период кога сите се враќаат од своите работни места кон дома. 

Како што и најавија штрајкувачите, се протестира пред Министерството за правда, каде што ќе бидат блокирани улиците од 15 до 17 часот. 

 Независниот синдикат на Управата бара донесување колективен договор на ниво на работодавец, линеарно покачување на платите за 30 отсто и подобрување на условите за работа. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Јапонија ќе користи нуклеарна енергија за да ја намали зависноста од рускиот гас

Следно

Грчката Влада незадоволна од позицијата на земјата во извештајот за слободата на медиумите на Репортери без граници

Latest from Blog

Перишиќ се сели во Лондон

Хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ одлучи кариерата да ја продолжи во Премиер лигата и тоа во екипата

MacedonianEnglishAlbanian