ВИДЕО | Научна фантастика за нас во Бугарија е да станеме видливи во државата, како Македонците во Србија

1 min read

-До пред половина година Бугарите не сакаа да признаат Бугарско малцинство во македонија, бидејќи сметаа дека таму целиот народ е бугарски., изјави во Утрински брифинг Иван Сингартијски, потпретседател на ОМО Илинден Пирин.

-Албанија донесе Закон за заштита на малцинствата и тоа беше брање на Европската Унија, како и барање на малцинствата во Албанија. По паѓањето на режимот на Енвер Хоџа, малцинствата бараа да имаат посебен Закон за заштита на нивните права, изјави во Утрински брифинг, Васил Стерјовски, претседател на Македонска алијанса за Евроинтеграција, Албанија.

-Имаше предлог Закон во кој се бараше признавање на осум малцинства, во кој немаше Бугарско малцинство. Тогаш во последен момент Бугарија се закани на Албанија дека ќе стави Вето на Албанија и на крај Албанија беше бриморана да признае Бугарско малцинство иако не ги исполнуваат ниту еден критериум за малцонство, вели Стерјовски.

Целата дебата погледнете ја во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што прави денеска: Јулијана Величковска, писател, уредник и преведувач

Следно

Фудбалерот на Селта Мина осуден на четири години затвор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian