„Слободен печат“: Лидерот на опозицијата ќе игра на сѐ или ништо

2 mins read

Во најновиот број на „Слободен печат“ читајте:

 

Хроника

– Лидерот на опозицијата реши да игра на сè или ништо – Мицкоски: Нема да дозволам државата да се води од Мала Речица!

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието блокира голем број закони од интерес на граѓаните како што се Законот за Клинички центар, Законот за наставници и стручни соработници во основните и средните училишта, Законот за службата во Армијата, потсети СДСМ.

– Османи оди во Вашингтон со нов стратешки договор – Македонија уште повеќе ќе го засилува партнерството со САД?

Стратешко партнерство со САД не е алтернатива ниту компензација на членството на Унијата, затоа што, американско-македонските односи имаат посебна димензија и не можат да се компензираат со ништо – рече министерот Бујар Османи во гостување на „Утрински брифинг“.

 

Економија

– Норвежаните откриваат – 45 македонски државјани во Дубаи имаат имот од 14 милиони евра

 

Скопје

Граѓаните реагираат, општинарите си тераат по свое – Продолжува темницата во Карпош, општината штеди струја

Штедењето струја, за жителите на Карпош не значи дека ќе добијат пониски сметки за улично осветлување, напротив во тој дел промена нема, но ускратена им е услугата за која плаќаат.

 

Свет

– Шести пакет санкции за Москва – Европа ќе се снајде и без капка руска нафта, но нема сила да се откаже од гасот

Ќе обезбедиме постепено да се ослободиме од зависноста од руската нафта на правилен начин. Нема да биде лесно, бидејќи некои земји се зависни од таквиот увоз, но едноставно мораме да го сториме тоа, изјави претседателката на Европската комисија

 

Спорт

– Капитенот на одбојкарската репрезентација Ѓоргиев најавува – Подготовен сум за ново злато

Во пресрет на Европската сребрена лига, капитенот зборува за очекувањата од настапите што следуваат во македонскиот дрес, за исклучително успешната сезона на клупски план во која освои три „злата“ и за својата мотивација и подготвеност

 

Забава

– Интервју со Мартина Димоска – Македонката што го истражува вселенскиот сектор

 

Мозаик

– Целата нација празнува – Верица Пандиловска пееше за роденденот на холандскиот крал

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Среќен роденден Одри Хепберн: Петте најпознати улоги на модната икона

Следно

СЗО: Случаите со Ковид-19 се во пораст во Африка и Америка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian