Јохансон: ЕУ мора да помогне за извоз на стоки од Украина

1 min read

Европската унија мора да помогне во извозот на стоки од Украина, што е во застој како резултат на руската агресија, изјави синоќа еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон.

– Треба да помогнеме во извозот на стоки од Украина, рече Јохансон во дискусијата со европратениците за влијанието на руско-украинската војна врз транспортниот и туристичкиот сектор на ЕУ. – Треба да побараме од транспортниот сектор повторно да и помогне на Украина, додаде таа.

Украинските аеродроми не функционираат поради руската агресија, дел од брегот на Црното Море е окупиран од руската армија, а патниот транспорт е многу отежнат. Во тој контекст, Јохансон потсети дека ЕУ ќе биде посредник за склучување на молдавско-украинскиот договор за патен транспорт.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Велевски: Машини за рециклирање поставени во трите студентски дома во Скопје

Следно

Пред Парламентот на Бугарија ќе се одржат два протеста поради гласањето за воена помош за Украина

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian