May the 4th be with you: Како настанал денот на Star Wars

3 mins read

Дури и ако не сте најголем фан на серијалот филмови „Star Wars“, 4 мај не може да се пропушти. И оваа година, илјадници фанови ширум светот ќе се соберат за да ја прослават нивната омилена серија. Денот на „Star Wars“ е неформален ден на сеќавање што се слави секоја година на 4 мај за да се прослави култната франшизата, создадена од Џорџ Лукас, основач и поранешен претседател и извршен директор на „LucasFilm“.

Прославата на денот брзо се проширила низ публиката, а масовното славење датира од 1977 година.

војна на ѕвездите империјата го возвраќа ударот
Војна на Ѕвездите, Фото: Јутјуб-принтскрин

Зошто се слави на 4 мај?

Датумот всушност потекнува од играта на зборови „May the fourth be with you“(Четвртиот нека биде со тебе), варијанта на популарната фраза од Star Wars: „May the force be with you“(Силата нека биде со тебе). Празникот всушност не е прогласен од „LucasFilm“, туку фановите на филмовите.

И денес илјадници фанови ќе се соберат ширум светот за да ја прослават нивната омилена филмска серија. Пред седум години, прославата се одржа во вселената, кога астронаутите ја гледаа „Star Wars“ на Меѓународната вселенска станица.

Историја на Star Wars

Сè започна во 1977 година, кога „Star Wars: A New Hope (Episode IV)“, напишан и режиран од Џорџ Лукас, беше објавен во светот и веднаш стана обожаван културен феномен. Филмот заработи огромни 775 милиони долари на глобалниот бокс офис и ја разви франшизата во огромна профитабилна трговска индустрија.

Star Wars беше исклучително иновативен за своето време. Започна нова ера на специјални ефекти и беше пионер на идејата за експанзивен измислен универзум. По „A New Hope“ следеа две продолженија, „The Empire Strikes Back“ (1980) и „Return of the Jedi“ (1983), кои добија високи пофалби од публиката.

Лукас подоцна се врати во серијата за да ја режира приквел трилогијата, составена од „The Phantom Menace“ (1999), „Attack of the Clones“ (2002) и „Revenge of the Sith“ (2005) – кои сите добија помалку позитивно внимание од критичарите отколку оригиналната трилогија.

Во 2012 година, „LucasFilms“ беше купен од „Дизни“ за 4,05 милијарди долари, кој продолжи со објавување на продолжението на трилогијата, составено од „The Force Awakens“ (2015), „The Last Jedi“(2017) и „The Rise of Skywalker“ (2019 година).

Она што ги издвојува „Star Wars“ од повеќето други познати филмски приказни е фактот што успеа да се прошири на сите други медиуми: книги, сликовници, серии, цртани филмови до поп културата, како и да изгради огромен пазар на играчки и останата роба.

ВИДЕО | Крајот на „Војна на Ѕвездите: Империјата го возвраќа ударот“ бил сменет само за публиката

www.slobodenpecat.mk

Претходно

СЗО: Случаите со Ковид-19 се во пораст во Африка и Америка

Следно

Силни експлозии во челичарницата Азовстал (ВИДЕО)

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian