Фудбалерот на Селта Мина осуден на четири години затвор

1 min read

Фудбалерот на Селта, Санти Мина (26) е осуден на четири години затвор за сексуален напад на девојка во 2017 година!

Мина тогаш беше играч на Валенсија за кого одигра преку 100 натпревари, а покрај затворската казна ќе треба да плати отштета од 50.000 евра, според „Гаѕета“ и нема да смее да ѝ пријде на девојката поблиску од 500 метри во следните 12 години.

Голдар, исто така фудбалер, се соочува со затворска казна од четири до девет години.

По нападот, жртвата страдала од анксиозност, депресија и посттрауматско стресно растројство, што сериозно влијаело на нејзиниот секојдневен живот.

Државниот обвинител побара осум години затвор за Мина, додека приватниот девет и пол години, но судијката Тарсила Мартинез одлучи казната да биде четири години затвор.

Санти Мина е дете на Селта, за која настапуваше од 2012 до 2015 година, кога се пресели во Валенсија, а во Селта се врати во 2019 година. Ги помина сите помлади категории на шпанската репрезентација.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Научна фантастика за нас во Бугарија е да станеме видливи во државата, како Македонците во Србија

Следно

Новинарот кој ѝ соопшти на Југославија дека Тито почина: Чувствував дека е на видик најголемата криза

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian