Папата Франциск бара средба со Путин, Москва засега без одговор

1 min read

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск потврди дека побарал средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва за да се обиде да ја запре војната во Украина, но дека се уште не добил одговор.

Во интервјуто објавено денеска за римскиот дневен весник „Кориере дела сера“, папата рече и дека патријархот на Руската православна црква Кирил, кој, според западни медиуми, ја поддржувал војната „не може да стане ѓакон на Путин“.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Бучковски: Бугарското општество сѐ уште не е подготвено да поддржи кревање на блокадата

Следно

ВИДЕО: Феноменалниот Дончиќ не можеше сам против Феникс

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian