Македонец во Вараждин со нож бодел врсници среде улица?

1 min read

Државното правобранителство на округот Вараждин донесе решение за истрага на 23-годишен млад човек од Северна Македонија, кој неодамна во центарот на Вараждин се обидел да убие едно лице и тешко да повреди четири лица.

Инцидентот се случил на 28 април во 3 часот по полноќ кога македонскиор државјанин  со два ножа ги избодел своите врсници на сред улица и им  нанесол отворени рани  во пределот на стомакот

 

„Исто така, постои основано сомнение дека во истата прилика на други четири жртви им нанел повеќе убодни рани и расекотини и им нанел телесни повреди“, се вели во обвинението.

Хрватска полиција
Полиција, Хрватска / Фото: Профимедиа/Илустрација

 

На младиот човек му е одредена мерка притвор поради опасност од повторување, опасност од бегство и опасност од несоодветно влијание врз сведоци во истрагата.

На Македонецот ќе му се суди за две кривични дела и може да добие затворска казна до пет години. Младиот човек моментално се наоѓа во истражен затвор.

Извор: Индекс.хр

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Уапсени четворица тинејџери по пожар во Велика Британија

Следно

ФОТО: Кин ги избра најдобрите 11 играчи на Манчестер јунајтед на сите времиња

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian