ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ го дефокусира сопствениот криминал со ширење национализам

1 min read

„Добро е ДУИ да каже дали овој нејзин проект е од зелената агенда, или пак од онаа стандардната, кога треба да се краде, да се дефокусира вниманието со политички теми за ширење на национализам“, вели опозициската ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешното откривање на спомен-кула во чест на паднатите борци на ОНА во кумановско Слупчане.

Еве ја во целост реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ:

„Добро би било да го објасни Ахмети бенефитот за граѓаните на Липково од споменикот, со оглед на тоа што тамошните жители се иселија во отсуство и бесконечно чекање на инвестиции.

Липково чекаше фабрика, а доби уште едно замајување, споменик и лага на ДУИ.

Секако ваквите теми и потези предизвикуваат фрустрација на останатите граѓани, и во таков еден случај кога ќе има други чекори, кога некое друго спомен обележје ќе изникне, ДУИ и СДСМ не треба да глумат изненадена страна.

Жално е што Ковачевски и СДСМ останаа неми за активностите на нивниот коалициски партнер.

СДСМ и Димитар Ковачевски како по обичај кога се случуваат вакви нешта се прават недоветни, на тој начин со нечинење придонесувајќи натамошно да се разградат кревките мостови на соживот во земјата“, велат од опозициската партија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славниот актер за инцидентот од сетот: Погрешно сум сфатен, мислев дека е смешно

Следно

„Ракетата“ Рони О’Саливен по седми пат е светски шампион во снукер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian