„Ракетата“ Рони О’Саливен по седми пат е светски шампион во снукер

1 min read

Рони О’Саливен по седни пат во кариерата е светски шампион во снукер откако во финалето славеше против Џад Трамп со 18:13 во фремјови. Со новата титула, „ракетата“ О’Саливен се израмни со Стивен Хендри по бројот на триумфи на Светското првенство во снукер.

О’Саливен претходно титулата ја освојуваше во 2001, 2004, 2008, 2012, 2013 и 2020 година.

Финалето започна во неделата и првата сесија му припадна на Рони О’Саливен со 5:3, а во втората ја зголеми предноста на 12:5.

Денеска конечно се разигра Трамп и третата попладневна сесија ја доби со 2:6 со што намали на 14:12.
Последната сесија О’Саливен ја отвори со освојување на три фрејмови по ред и за водство од 17:12.

Трамп успеа да направи брејк од 103 поени и да намали на 17:13, но во следниот фрејм „ракетата“ со мирна игра успеа да слави и по седми пат да ја освои шампионската титула.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ го дефокусира сопствениот криминал со ширење национализам

Следно

ФОТО: Манекенка одговори на злонамерните коментари дека е престара за да се слика во бикини

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian