Песочна олуја го парализира Багдад, целиот град обвиен во портокалова боја (ВИДЕО)

1 min read

Облак од портокалова прашина го прекри Багдад, по што десетици луѓе побарале помош во болница. Поради намалена видливост, прекинати се и летовите. Снимките од улиците на Багдад покажуваат како целиот град е обвиен во портокалова, нереална боја.

Прашината продрела и во куќите, па во централниот и западниот дел од земјава неколку десетици лица биле сместени во болница поради респираторни проблеми.

Болниците во Наџаф примиле 63 лица кои имале респираторни проблеми, а повеќето од нив ја напуштиле болницата откако добиле помош.

Во провинцијата Анбар, на западот на земјата, уште 30 лица се јавиле во болниците, пренесува „Гардијан“.

Видливоста е помала од 500 метри. Според метеоролозите, денеска се очекува пустинска бура.

kurir.mk

Претходно

Ангелов повика да нема тензии околу споменикот во Слупчане: Никогаш да не се повтори војна

Следно

Потврден е влезот на Порше и Ауди во Формула 1

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian