Маријан Вајда си најде нов ангажман по прекинот на соработката со Ѓоковиќ

1 min read

Маријан Вајда кој во последните 15-тина години работеше со Новак Ѓоковиќ, во иднина ќе работи со словачкиот тенисер Алекс Молчан.

Молчан има 24 години и моментално е на 46. место на АТП ранг-листата што е негов најдобар ранкинг во кариерата, а досега нема освоено ниту една титула во кариерата иако има два настапи во финалињата. Едно од двете финалиња го играше играше во Белград минатата година кога загуби од Ѓоковиќ.

Словакот со Ѓоковиќ соработуваше во два наврати – од 2006 до 2017 и од 2018 па се до минатиот месец која ја прекинаа соработката.

Вајда претходно има соработувано и со Карол Кучера, а беше и селектор на словачките Дејвис куп и Фед куп репрезентации.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

И понатаму сите го трпиме тој мирис по кафулиња и кафани

Следно

Славниот актер за инцидентот од сетот: Погрешно сум сфатен, мислев дека е смешно

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian