Германија го поддржува ембаргото за руската нафта, најави Баербок

1 min read

Министерката за надворешни работи Аналена Баербок повтори дека Германија е за ембарго на нафта против Русија.Германија сега е „подготвена“ да се снаоѓа без руска нафта неколку години, изјави таа за јавната телевизија АРД.

-Новите договори за снабдување со нафта значително ја намалија зависноста на Германија од Русија, додаде Баербок.

Уделот на руската нафта што се користи во Германија се намали од 35 отсто на 12 отсто во период од неколку недели, според владата. Со германското „да“ за ембаргото за нафта, расте притисокот врз преостанатите земји-членки на ЕУ за кои се сметаше дека ја одолговлекуваат дискусијата. На посебен состанок во Брисел денеска министрите за енергетика на ЕУ ќе разговараат за прекинување на руската испорака на гас за Полска и Бугарија.

kurir.mk

Претходно

Магија и мистерија на пештерите крај Тиквешко Езеро, најголема закана се трагачите по закопано богатство

Следно

91 санкционирани возачи во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian