Фински весник тврди дека државата ќе побара членство во НАТО на 12 мај

1 min read

Финска ќе одлучи да поднесе барање за членство во НАТО на 12 мај, објави финскиот весник „Илталехти“, повикувајќи се на неименувани владини извори.

Одлуката за приклучување кон Финска може да дојде по два чекора – прво претседателот Саули Нинисто треба да го одобри членството во НАТО, по што предлогот за апликација оди во парламентот, се додава во текстот на финскиот весник.

Рускиот напад врз Украина ги принуди Финска и Шведска да почнат сериозно да размислуваат за влез во НАТО.

Одлуката ќе биде потврдена на состанокот меѓу претседателот и клучните владини министри, по објавите на претседателот и парламентот.

kurir.mk

Претходно

Веќе можат да бараат креации за новата прослава: Бекамови имаат голема причина за среќа

Следно

Барселона договори засилување од Валенсија, го продава Де Јонг

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian