Барселона договори засилување од Валенсија, го продава Де Јонг

1 min read

Управата на Барселона продолжува да работи на засилувањата за следната и по ангажманот на Френк Кеси кој на „Камп Ноу“ доаѓа како слободен играч, а по истиот рецепт ќе пристигне и Андреас Кристенсен, сега го договори првиот трансфер за кој ќе плати отштета.

Карло Солер од Валенсија за сума од 20 милиони евра на лето ќе се пресели во Барселона, пишуваат шпанските медиуми.

Договорот на Солер со Валенсија истекува идната година и поради тоа Валенсија се согласи на трансфер тежок 20 милиони евра.

Доаѓањето на Солер на „Камп Ноу“ ќе значи и дека тренерот Чави Ернандез со согласил да го продаде Френки де Јонг за кого голем интерес пројавуваат Манчестер јунајтед и Баерн Минхен.

Сумата која Барселона ќе ја бара за холандскиот репрезентативец е 70 милиони евра, пет милиони помалку отколку што каталонскиот тим му плати на Ајакс во 2019 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Фински весник тврди дека државата ќе побара членство во НАТО на 12 мај

Следно

ВИДЕО | Непријатна случка на џез концертот во Скопје: Маж влета на сцената, му пречел автомобил

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian