91 санкционирани возачи во Скопје

1 min read

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01.05.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 91 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина седум санкции, 19 мерки за возење без возачка дозвола, пет санкции за користење мобилен телефон.

Изречени се девет мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 26 санкции за управување под дејство алкохол, две санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), четири санкции за прекршоци што ги прават возачи на моторцикли…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

skopjeinfo.mk

Претходно

Германија го поддржува ембаргото за руската нафта, најави Баербок

Следно

Ѓоковиќ ја започна 368 недела на врвот на АТП ранг-листата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian