ОН: Милиони тони жито се заглавени во украинските пристаништа

1 min read

Обединетите нации предупредија дека војната во Украина сериозно влијае на нивната способност да ја достават итно потребната храна во земјите ширум светот бидејќи голем дел од неа е заглавена во украинските пристаништа.

– Во моментов, речиси 4,5 милиони тони жито се заглавени во украинските пристаништа и на бродови и не можат да се користат, изјави директор на Светската програма за храна на ОН (WFP) во Германија, Мартин Фрик.

Извозот на храна е исклучително тежок бидејќи украинските пристаништа и поморските патишта се недостапни поради руската инвазија.

kurir.mk

Претходно

Денеска се прави скара: Пет фантастични маринади за вкусно и сочно месо

Следно

Албанија: Литар масло за јадење 3,1 евро, литар нафта две евра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian