Милановиќ : Кој нема да ги блокира Финска и Шведска за влез во НАТО е предавник

1 min read

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека ќе го прогласи за предавник секој кој нема да го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО, додека Хрватите во БиХ не добијат писмена гаранција дека изборниот закон во БиХ ќе се промени.

„Жал ми е за Хрватска, ќе се борам со сите сили да не им се даде простор на овие луѓе да ја уништат државата… Немам парламентарно мнозинство кое не сум го украл како (премиерот Андреј) Пленковиќ, туку сум го заработил тоа на избори“, рече Милановиќ во Вараждин на прославата за Меѓународниот ден на трудот – 1 мај.

 

Хрватскиот претседател Милановиќ му пркоси на НАТО

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ОН и МКЦК потврдија за евакуација од Азовстал

Следно

ВИДЕО: Милан на два-три чекори од титулата во Серија А

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian