КСС: Ќе ги почитуваме работодавачите и политичките елити колку што тие го почитуваат работникот

1 min read

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) на сите работници им го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот. Оваа синдикална пролет, според КСС, ќе ја одбележи тринеделниот штрајк што го почнаа просветните работници.

-На работодавачите и високите политички елити им порачуваме дека работникот во Македонија ќе ги почитува онолку колку што тие го почитуваат работникот, наведува Конфедерацијата.

КСС напоменува дека борбата за работничките права се води секој ден.

– Оваа година немаме потреба симболично да го одбележиме овој ден, зашто сме во синдикална пролет и борбата е секојдневна. Од многуте светски и домашни кризи кои се појавија, економска, здравствена, социјална, енергетска… најмногу е погоден обичниот работник кој сите вртоглави покачувања на цените на основните производи, горивата, струјата го погодуваат најмногу и го осиромашуваат. А, она што го добива во замена за неговиот труд е многу малку за да може еден обичен работник да издржи еден цел месец и да обезбеди достоинствен живот за себе и за своето семејство, наведува КСС.

Според Конфедерацијата, работникот сѐ повеќе и повеќе е обесправен, потценет, понижен.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Се сврши Марија Груевска, пејачката со најинтересните настапи

Следно

За Грција и Бугарија не ви треба ковид сертификат за влез, од денес укинати повеќето мерки

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian