Фото: „Се чекаме кај Чичко Стоилко“ – скопски муабет, кој што ја направи сендвичарата урбан култ на градот

1 min read

Генерации и генерации млади луѓе токму ова место го користеа за започнување на излегувањето. Најбитно беше прво да се дојде пред сендвичарата „Чичко Стоилко“, да се види и биде виден а потоа следеа договори за натамошното минување на вечерта…

-Се сеќавам сендвич со две вршли, помфрит и салата беше 50 денари, се чекаше ред , раскажува една скопјанка.

Отстранувањето на сендвичарниците Чичко Стоилко, Нино и уште два објекти пред неколку години беше изведена по законска обврска на општина Центар која постапуваше по донесеното решение и на барање на ЕВН за поставување на нова барокна фасада на зградата.

skopjeinfo.mk

Претходно

Ирак: Запленети повеќе од шест милиони таблети Каптагон

Следно

Побрз и од Болт, Најтон стана четвртиот најбрз човек на 200 метри

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian