Битиќи: Работникот е на прво место, а човечкиот капитал пред сѐ

1 min read

Никој не треба да заборави дека работникот е на прво место, човечкиот капитал е пред сѐ, рече вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи пред учесниците на денешниот првомајски протест.

Битиќи од пред Владата, која беше и завршното место на протестот, подвлече дека унапредувањата на правата на работниците не се случува еднаш засекогаш.

-Треба да се зборува и за еднаквиот третман на мажите и жените на пазарот на трудот, за безбедноста при работа, како и за сите други права кои се забораваат, посебно за време на кризи, истакна Битиќи кој заедно со министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска ги пречека синдикалците.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

1 Мај – Меѓународен ден на трудот, до каде сме со работничките права

Следно

Eвакуирани вкупно 46 цивили од Азовстал

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian