ФОТО | На 86-годишна возраст го исполнила својот сон: Баба Дора отворила ресторан за тестенини

2 mins read

Ресторанот за тестенини „Nonna Dora“ во Њујорк нуди врвни варијации на класични италијански јадења со кои сопственичката израснала во Апулија, Италија. Иако има 86 години, таа прави тестенини шест дена во неделата, што ја прави многу среќна

Шест дена во неделата, Адулората „Дора“ Марзовила оди на кратко растојание од нејзиниот стан на Менхетен дновоотворен истоимен ресторан, барот за тестенини „Nonna Dora“. По пет часа дневно, Адолората подготвува свежи тестенини користејќи рецепти и техники кои првпат ги научила пред 78 години. На 86 години, Адолората е за првпат сопственик на ресторан.

– Многу сум среќна! Адолората изјави за списанието „Travel + Leisure“ додека си го гали ножот за да ја направи својата препознатлива оречиете паста. „Моето име е на вратата“, среќно вели таа.

Дневно се прават 19 видови свежи тестенини, вклучувајќи оречиете во чорба од зајаци, каватели со брокула и капелети полнети со телешко месо и сервирани во супа.

Овој мал ресторан има вкупно 28 седишта (шест високи маси плус бар), со дополнителен застаклен простор за поголеми забави и настани како што се курсеви за правење тестенини.

Патувањето на Нона од Апулија до 86-годишна угостителка започнало во раните 1970-ти, кога со јаже заврзала даски за правње тестенини и се преселила во Њујорк. Една од овие даски виси на ѕидот на ресторанот покрај сликите на младата Марзовила во Италија. Откако се преселила, работела како шивачка до раните 50-ти години, а потоа во ресторанот на нејзиниот син Никол.

Речиси 30 години подоцна, во 2014 година, таа се појави на познатиот канал на YouTube „Pasta Grannies“. И оттогаш луѓето го бараат нејзиниот рецепт за оречиете паста.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

1МФЛ: Брегалница убедливо го совлада новиот првак Шкупи

Следно

На граничните премини нема подолги задржувања

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian