ЕХФ: И во ракометот се укинува правилото „гол во гости“

1 min read

Претходно ваков потег имаше Европската фудбалска куќа (УЕФА), сега истото го направи и Европската ракометна федерација (ЕХФ).

Извршниот комитет на ЕХФ на состанокот во Љубљана (Словенија) донесе одлука да се укине правилото „гол во гости“.

Ова ќе важи од следната натпреварувања сезона 2022/2023 во сите ЕХФ клупски и репрезентативни натпреварувања.

Нема повеќе да им се дава предност на гостите кои поради поголемиот број постигнати голови (во нокаут-дуелите) на гостувањата, обезбедуваа пласман во следната фаза.

Сега, во случај гол-разликата да биде изедначена по два натпревари од нокаут фазата, победникот ќе се дознае по изведувањето на пеналите.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Поради дојави за бомби, евакуирани дваесетина средни училишта во Белград

Следно

Во руски напад на Киев загина новинарката Вера Гирич

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian