Во Украина досега загинале најмалку 22.800 руски војници

1 min read

Најмалку 22.800 руски војници досега се убиени во Украина, соопшти денеска украинската војска.

Додека украинскиот Генералштаб наведе дека украинските сили уништиле 970 руски тенкови, 2.389 оклопни возила, 431 артилериски систем и 151 повеќекратен ракетен систем.

Украинската армија тврди дека се уништени 187 авиони, 155 хеликоптери, 71 систем за противвоздушна одбрана, 1.688 возила, осум бродови, лесен глисер, 76 возила со гориво и 215 беспилотни летала.

Во соопштението се наведува дека руската армија во изминатите 24 часа загубила 400 војници.

Според Обединети нации најмалку 2.787 цивили се убиени, а 3.152 се повредени во Украина од почетокот на руската инвазија, што почна на 24 февруари. Досега, 7,7 милиони луѓе во Украина се внатрешно раселени, а повеќе од 5,3 милиони избегаа во други земји.

kurir.mk

Претходно

Бевме блиску до решение, но СОНК во последен момент ја смени одлуката, вели Шаќири

Следно

Дритан Абазовиќ е нов премиер на Црна Гора

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian