Во Куманово ќе се гради споменик за бранителите од 2001-ва и полицајците загинати во Диво насеље

1 min read

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски денеска најави изградба на спомен обележје за бранителите од конфликтот во 2001 година, како и за припадниците на МВР од немилите настани во Диво Насеље во 2015 година.

„Очекувам на некоја од следните седници на Советот на Општина Куманово едногласно од сите политички партии да се прифати иницијативата на здружението на ветераните “ЗАПВАРС” од Куманово за изградба на спомен-обележје на сите кумановски бранители од 2001 година, вклучувајќи ги и припадниците на МВР од Кумановските настани од 2015 година. Тие нѐ задолжија, тоа е наша обврска која до ден-денеска не е исполнета“, рече Димитриевски.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Едно патување променило сè: Мила Величковска ни ја доближува егзотиката на Бали преку еко производи

Следно

ФОТО | Временски приказ на романсата помеѓу Илон Маск и Амбер Херд

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian