Шефот на ОН: Советот за безбедност „не успеа да стори се што е во негова моќ за да стави крај на војната во Украина“

1 min read

Советот за безбедност не успеа да оди доволно далеку во своите напори да ја „спречи и стави крај“ руската војна во Украина, нагласи денеска генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш при посетата на Киев.

„Да бидам многу јасен: Советот за безбедност не направи се што е во негова моќ за да ја спречи и стави крај на оваа војна. И ова е извор на големо разочарување, фрустрација и гнев“, рече тој на заедничката прес-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

kurir.mk

Претходно

Шаќири: Во преговорите со СОНК секогаш имавме добри намери, најважно е да има настава

Следно

Куман го пецна Чави: Барселона со мене беше на минус осум, а сега на минус 15 од Реал

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian