Приведен маж од скопско поради кривично дело уцена

1 min read

Денеска (28.04.2022) околу 12.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје – Единица за насилен криминал – Одделение за насилен криминал го лишиле од слобода А.А.(25) од с. Љубин, Скопје поради тоа што уценувал скопјанец со објавување комромитирачки материјали доколку не му даде пари. Откако му биле побарани пари, оштетениот го пријавил случајот во полициска станица.

Во соработка со јавен обвинител, парите биле крим-технички обработени и му биле дадени на оштетениот за да му ги даде на уценувачот. Веднаш откако ги земал парите, А.А. е приведен од страна на полициските службеници и парите се пронајдени кај него, а по целосно документирање на случајот до Основното јавно обвинителство, против А.А. ќе биде поднесена кривична пријава по член 259 од Кривичниот законик.

skopjeinfo.mk

Претходно

Бајден ќе предложи пакет од 33 милијарди долари за Украина

Следно

Барселона привремено се сели од „Камп Ноу“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian