МНР на Австрија мета на кибер-напад

1 min read

Австриското Министерство за надворешни работи повторно е мета на голем кибер-напад, се наведува во интерната електронска пошта на Министерството, објавена преку онлајн платформата „ЦакЦак“.

Во нападот биле опфатени и некои амбасади.

Министерството соопшти дека „штетниот софтвер“ сепак не успеал да ги развие своите активности.

– Почитувани колеги, во моментов Министерството за надворешни работи, како и некои други министерства, повторно се мета на кибер-напади, напиша генералниот секретар на Министерството, Петер Лаунски-Тифентал, во мејлот испратен до вработените.(МИА)

kurir.mk

Претходно

Мицкоски бара средба со Ковачевски за одредување датум за предвремени парламентарни избори

Следно

ЈП Водовод и канализација – Скопје со нова инвестиција во општина Кисела Вода за реконструкција на фекална канализација

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian