Западот е во право што ја притиска Софија за решение на спорот, вели бугарскиот европратеник Ќучук

1 min read

Надворешниот притисок врз Бугарија во однос на Северна Македонија е легитимен, бидејќи Бугарија го запира европскиот проект, а Европската Комисија даде јасен сигнал дека сака земјата да биде многу сериозен фактор на Балканот, рече известувачот за Северна Македонија од Европскиот Парламент и европратеникот Илхан Ќучук за време на деветтата годишна конференција „Балканот во 21 век – бугарскиот поглед” на тема „Односите меѓу Бугарија и Северена Македонија – Како отсега па натаму”.

Тој посочи дека е опасно да се предлага разделување на Северна Македонија и Албанија, бидејќи тешко ќе им се објасни на партнерите во Скопје зошто треба да се случи тоа и да биде пуштена Албанија да продолжи сама, а не заедно со Северна Македонија.

Поранешниот бугарски претседател Георги Прванов, пак, изјави дека рамковната позицијата прифатена од властите на Софија е нефункционален документ со многу содржини и за внатрешна употреба, јави дописникот на МИА од Софија.

Истовремено, тој коментира дека договорот меѓу Бугарија и Северна Македонија од 2017 година создал стабилен амбиент, дека ги обновува односите меѓу Софија и Скопје, но во споредба со договорот меѓу Скопје и Атина, тој со Софија е неплоден.

Поранешниот заменик министер за надворешни работи на Бугарија и директор на невладиниот Институт за економија и меѓународни односи, Љубомир Ќучуков, се осврна на можното странско посредништво меѓу Бугарија и Северна Македонија, посочувајќи дека тоа би било лошо решение. Проблемите, според него, треба да се решаваат на билатерален план.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | „Кој би знаел“: Илон Маск во 1999 година се фалел дека купил автомобил од милион долари

Следно

Гардијан: Приднестровие- регион во Молдавија каде би можела да се прелее војната

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian